Przerwa w OC – jakie są konsekwencje?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą dla każdego posiadacza samochodu osobowego.

Nie wszyscy wiedzą co się stanie, gdy obowiązek ten zostanie zaniedbany i nastąpi przerwa w ubezpieczeniu pojazdu. Wielu ludzi uważa, że brak ubezpieczenia OC oznacza to samo co brak opłacenia składki ważnej polisy. Są to jednak zupełnie dwa różne pojęcia. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat i pamiętać o zachowaniu ciągłości polisy OC. Dzięki temu można uniknąć różnych poważnych problemów natury prawnej oraz finansowej.

Przerwa w OC – jakie są konsekwencje?

Przerwa w OC i przedłużenie ubezpieczenia po terminie

Brak ubezpieczenia OC to wcale nie taka rzadka sytuacja. Przytrafia się ona wtedy, gdy właściciel pojazdu nie przedłuży umowy lub nie zawrze nowej z innym towarzystwem albo wtedy, gdy nie opłaci składki za dotychczasową polisę na nowy rok. Czasami problem ten pojawia się, gdy osoba kupuje pojazd i nie wybierze kolejnego ubezpieczenia. Brak aktualnej polisy OC wiąże się głównie z wysokimi karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kary za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej są bardzo wysokie. Jeden dzień spóźnienia to kara na poziomie 1120 zł. Brak polisy OC przez okres dłuższy niż tydzień to koszt 2800 zł, natomiast spóźnienie o 14 dni wiąże się z koniecznością zapłacenia 5600 zł oraz większych kwot. To właśnie dlatego istotne jest pamiętanie o terminach ubezpieczenia OC. Co więcej, w razie wypadku lub kolizji, właściciel samochodu zostanie obciążony naprawą pojazdu oraz ewentualnymi kosztami leczenia osób poszkodowanych.

Oczywiście możliwe jest opłacenie oc po terminie. Warto zrobić to jak najszybciej, aby kara od UFG była jak najmniejsza. Uniknie się też problemów z kosztami naprawy i leczenia w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku. Zawieranie umów OC po terminie nie różni się niczym od wykupywania standardowego ubezpieczenia. Należy znaleźć odpowiednie towarzystwo, ofertę oraz podać dane samochodu i właściciela, aby poznać wysokość składki i wykupić polisę.