Oczyszczanie powietrza w okapie

Ważną rolę w okapach kuchennych pełnią filtry.

Na zewnątrz często widzimy filtr siateczkowy, którego zadaniem jest wyłapywanie tłuszczu, są one najczęściej wykonane z metalu, przykładowo z aluminium. Dodatkowo można zastosować także inne filtry, przykładowo filtry węglowe, najczęściej są to filtry kasetowe wielkości odpowiedniej dla poszczególnych modeli okapów. Dodatkowo stosowane są także filtry włókninowe, które zbudowane są z włókien różnych materiałów, które mają za zadanie oczyszczać opary kuchenne.

Oczyszczanie powietrza w okapie

Węglowe filtry do okapów w kasetach do łatwego montażu

Najczęściej spotykamy okrągłe filtry węglowe, zamknięte są w plastikowej kasecie, w środku znajduje się najczęściej granulat węgla aktywnego, który pozwala na oczyszczanie powietrza. Filtr węglowy oprócz oczyszczania usuwa także zapachy, dzięki czemu jest to bardzo dobre rozwiązanie w naszej kuchni. Dodatkowo absorbuje również tłuszcz, warto zwrócić uwagę, iż filtr metalowy nie wyłapie tłuszczu w 100%, dlatego zastosowanie dodatkowego filtra węglowego jest bardzo dobrym pomysłem.

Opary mogą powstawać w wyniku gotowania czy też smażenia, w przypadku kiedy smażymy coś na patelni, do powietrza dostaje się duża ilość tłuszczu. Włączony okap będzie oczyszczał opary, warto zwrócić uwagę, iż filtry z czasem mogą się zapychać, przestają działać tak jak trzeba. W przypadku filtrów siateczkowych dostępny jest łatwy demontaż, możemy wyczyścić je za pomocą środków przykładowo do mycia mycia naczyń, oczyścić z tłuszczów, wysuszyć oraz z powrotem zamontować w okapie. Jednak filtry węglowe są najczęściej jednorazowe, w tym przypadku musimy wymontować cały filtr i zamontować nowy. Filtry możemy zmieniać przykładowo co trzy miesiące, w zależności od częstotliwości wykorzystania kuchenki możemy oczywiście wymienić filtry częściej.

Oczywiście dostępna jest szeroka gama różnych okapów, modeli, należy sprawdzić jaki rodzaj filtra jest polecany przez producenta. Możemy zakupić filtry do okapów AEG-Electrolux, jak również innych producentów. Możemy wyposażyć okap także w zamienniki, które również będą skuteczne, mogą być jednak nieco tańsze.