Wykorzystanie drukarek 3D do produkcji części zamiennych

Wykorzystanie drukarek 3D umożliwia nam obecnie tworzenie wysokiej jakości przedmiotów z różnych materiałów.

Druk 3D pozwala uzyskać przedmioty bardzo szybko, wystarczy wgrać projekt do komputera, od razu będzie można rozpocząć druk kolejnych warstw. W przypadku tradycyjnych metod produkcji należałoby wykorzystać obróbkę lub też przygotować formy, co jest dużo bardziej czasochłonne. Druk 3D wykorzystywany jest przykładowo do produkcji części zamiennych, które nie są już produkowane przez dostawców, możemy przykładowo wydrukować części do klasycznych aut czy specjalistycznych maszyn.

Wykorzystanie drukarek 3D do produkcji części zamiennych

W jaki sposób powstaje wydruk 3D?

Druk 3D to nakładanie różnego rodzaju materiałów, mogą być one sproszkowane lub też podgrzane, aby mogły stworzyć kolejną warstwę. W przypadku druków z proszku wykorzystuje się także laser, który będzie stapiał i zespalał materiał w kolejne warstwy. W tym przypadku możemy wykorzystać metodę druku za pomocą nylonu, tworzyw sztucznych, jak również wykorzystać metal. Innym pomysłem będzie wykorzystanie natryskiwanego materiału, który będzie łączył się z utwardzaczem, w tym przypadku wykorzystywane są dwa pojemniki, natomiast łączą się dopiero w przypadku rozpylenia na produkcie.

W przypadku druku 3D nie można zapominać o oprogramowaniu, zaprojektowaniu poszczególnych elementów. Obecnie projekt przeznaczony do drukarki 3D możemy przygotować w narzędziach typu CAD, może być to przykładowo SolidWorks, który będzie kompatybilny z różnymi drukarkami 3D. Obecnie technologia druku 3D cały czas się rozwija, opracowywane są metody wykorzystania nowych materiałów termoplastycznych, różnego rodzaju tworzyw, które zapewniają wysoką trwałość. Będą to także materiały kompozytowe, mieszaniny dwóch substancji, materiały sproszkowane. Dzięki temu możemy uzyskać różne produkty, również odporne na działanie wysokiej temperatury oraz wysokiego ciśnienia.

Jeżeli potrzebujemy wydruku 3D, możemy skontaktować się z firmą, która posiada odpowiedni sprzęt. Warto zajrzeć na stronę https://www.p3drc.pl/, znajdziemy tam pełną ofertę, możemy zapoznać się z rodzajem sprzętu, jaki można wykorzystać. Usługi druku 3D realizowane są także na odległość, możemy wysłać do firmy specyfikację przygotowaną w odpowiednim oprogramowaniu, firma po wydrukowaniu prześle do nas gotowy produkt.