Zwalczanie chwastów w zbożach na wiosnę – skuteczność

Wybrane metody zwalczania chwastów cechują się naprawdę wysokim poziomem skuteczności i jeśli rolnik dobierze odpowiednie preparaty na chwasty, może liczyć na dobre rezultaty i zniszczenie większości chwastów, które zagrażają uprawom.

Inaczej jest w sytuacji, kiedy preparat zostanie dobrany w nieodpowiedni sposób lub źle zastosuje się dawkę. Wtedy niestety nie można liczyć na powodzenie takiej operacji, gdyż chwasty będą na tyle odporne, że nie zrobi to na nich większego wrażenia. Zwalczanie chwastów w zbożach na wiosnę jest trudnym zadaniem i tutaj na pewno trzeba się liczyć z koniecznością doboru odpowiednich rodzajów preparatów, bo inaczej rolnik straci tylko pieniądze, a nie osiągnie swojego celu.
Zwalczanie chwastów w zbożach na wiosnę – skuteczność

Czy zwalczanie chwastów w zbożach na wiosnę jest skuteczne?

Zaleca się, żeby chwasty w zbożach ozimych były zwalczane jesienią, bo wtedy rezultaty pracy są skuteczniejsze. Jeżeli nie można tego zrobić, ostatecznym terminem jest wczesna wiosna, ale tutaj rodzaj wybranych preparatów musi być dobrze przemyślany. Muszą być to preparaty skuteczne i bezpieczne, bo w innym przypadku po prostu stracimy tylko pieniądze, a oczekiwany przez nas rezultat nie nadejdzie. Jeśli wykonanie takich prac jesienią było niemożliwe, można je wykonać wiosną. Bardzo często zdarza się tak, że jesienią warunki na polu są bardzo złe. Jest na przykład bardzo mokro, bo intensywne opady deszczu uniemożliwiły na pole w wyznaczonym terminie i zdarza się to w wielu miejscach w kraju, a kiedy taka sytuacja ma miejsce, trzeba wiele zabiegów agrotechnicznych odłożyć na późniejszy termin. Im później wykonujemy takie zabiegi, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ich rezultat będzie gorszy. Jeśli więc tylko istnieje możliwość, żeby te zabiegi wykonać jesienią, to trzeba to wtedy zrobić. Zwalczanie chwastów w zbożach na wiosnę powinno być przeprowadzone skutecznymi metodami, by uzyskać satysfakcjonujący rezultat.