Jak dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną?

Kiedy chcemy wykonać instalację fotowoltaiczną powinniśmy sprawdzić jakie mamy do tego warunki, z pewnością ustawienie naszego budynku będzie miało duży wpływ na projekt instalacji, powinniśmy zwrócić uwagę na kształt dachu, kierunki jego nachylenia.

Oczywiście należy wybrać najbardziej nasłonecznioną cześć, na niej ułożymy kolejne panele słoneczne, dzięki czemu będziemy mogli zmaksymalizować pozyskaną energię słoneczną. W przypadku starszych konstrukcji dachowych należy zwrócić uwagę czy są one odpowiednio wytrzymałe czy wszystkie belki są w dobrym stanie, na tyle aby utrzymać dosyć ciężkie panele słoneczne.

W przypadku dachów poziomych powinniśmy oczywiście odpowiednio dobrać kierunek oraz nachył paneli, następnie naturalnie będziemy musieli wykonać całą instalację związaną z przesyłem energii do sieci. Należy bowiem pamiętać iż energia która powstaje dzięki słońcu będzie przesyłana do sieci energetycznej, następnie będziemy mogli ją odzyskać, jednak elektrownia będzie pobierała od nas 20% wytworzonej w ten sposób energii, jako swoistą opłatę.

Jak wykorzystać energię ze słońca?

Naturalnie powinniśmy określić jaka powinna być moc danej instalacji fotowoltaicznej, dzięki temu będziemy mogli określić w jaki sposób będziemy ją wykorzystywali, jakie urządzenia w naszym budynku będziemy mogli zasilać. Oczywiście jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób które posiadają samochody elektryczne, wówczas można wyposażyć także instalację fotowoltaiczną w ładowarkę do samochodów elektrycznych. Dzięki temu będziemy pozyskiwali tanią energię bezpośrednio ze słońca, nie ma wówczas potrzeby przesyłania jej do sieci.

Obecnie panele fotowoltaiczne montowane są w taki sposób aby nie zajmować dodatkowo przestrzeni, najczęściej znajdziemy je na dachu, w niektórych przypadkach oczywiście mogą znaleźć się na specjalnie do tego wyznaczonym terenie, gdzie powstaną tak zwane farmy fotowoltaiczne które będą w stanie zasilać większe obszary miejskie. Naturalnie w przypadku bloków znajdziemy je na dachach, obecnie produkowane panele fotowoltaiczne posiadają coraz lepszą wydajność dzięki temu mniejszej wielkości panele posłużą nam do uzyskania danej mocy.

Jak dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną?

Profesjonalny audyt fotowoltaiczny

Naturalnie po wykonaniu instalacji powinniśmy upewnić się iż wszystko zostało przygotowane według planu, dlatego też czasem warto postawić na audyt fotowoltaiczny, specjalista który ma duże doświadczenie w instalacjach fotowoltaicznych będzie mógł dokładnie sprawdzić w jaki sposób została wykonana instalacja, czy spełnia ona swoje założenia.

Naturalnie audyt może być wykonany przed montażem instalacji fotowoltaicznej, czasem może okazać się iż bardziej opłacalne będzie zamontowanie instalacji na ziemi, wówczas można stworzyć odpowiedni stelaż, najczęściej metalowy, dzięki któremu będziemy mogli ustawić panele słoneczne w odpowiednim kierunku. Należy bowiem pamiętać iż czasem jeżeli mamy do czynienia z dachem dwuspadowym, nie zawsze będą to kierunki najbardziej optymalne Jakie możemy ustawić w przypadku sieci solarnej.

Jak ustawić panele solarne?

W przypadku kiedy chcemy aby nasza instalacja fotowoltaiczna była wydajna musimy określić kierunek oraz nachylenie paneli, tak aby wybrać najbardziej odpowiednią opcję. Pamiętajmy iż niekiedy montaż paneli na dachu może okazać się mało ekonomiczny dlatego też wybór odpowiedniej ściany, odpowiedniego skosu na naszym dachu będzie na tym przypadku bardzo ważny. Oczywiście możemy zorientować panele na wschód lub zachód przy czym każde odchylenie w kierunku północnym będzie skutkowało mniejszą ilością energii elektrycznej. Dlatego też powinna to wykonywać osoba która posiada doświadczenie w tego rodzajów montażu. Oczywiście możemy wykonać specjalistyczne audyt fotowoltaiczny, Dzięki temu będziemy mogli poradzić się trzeciej strony która może sprawdzić wykonanie instalacji poprzez firmę. Z pewnością nasza inwestycja powinna być przygotowana w sposób odpowiedni jak najlepiej tak aby wykorzystać potencjał energii słonecznej.

Oczywiście w całym kraju montowana jest fotowoltaika ostrów wielkopolski jest także jednym z miast, znajdziemy z pewnością w pobliżu firmy która będzie mogła wykonać dla nas całość instalacji, dobrać odpowiednie panele słoneczne, określić ich moc jak również plan jak wykonać całą instalację elektryczną. Dzięki temu będziemy mogli zacząć korzystać z energii odnawialnej, z pewnością przyczyni się to do obniżenia rachunków za energię elektryczną, będziemy mogli przyczynić się do bardziej ekologicznego pozyskiwania energii, warto zwrócić uwagę iż cała nadwyżka trafi do sieci.