Jaki rodzaj obrazowania będzie odpowiedni dla pacjenta?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego daje wyraźniejsze obrazy w porównaniu ze skanem tomografii komputerowej.

W przypadkach, gdy lekarze potrzebują widoku tkanek miękkich, rezonans magnetyczny jest lepszym rozwiązaniem niż prześwietlenie lub tomografia komputerowa. Rezonans może tworzyć lepsze obrazy narządów i tkanek miękkich, takich jak zerwane więzadła i przepukliny, w porównaniu z obrazami tomografii komputerowej.

Jaki rodzaj obrazowania będzie odpowiedni dla pacjenta?

Kiedy wybrać rezonans magnetyczny, a kiedy tomografię komputerową?

Wykonanie rezonansu magnetycznego wymaga więcej czasu niż tomografia, nawet godzinę lub dłużej i w zależności od poziomu tolerancji hałasu może być zbyt głośny dla wielu osób. Niektórzy pacjenci odczuwają lęk lub klaustrofobię podczas badania rezonansem z powodu zamkniętej konstrukcji urządzenia i głośnej pracy. Ponieważ rezonans magnetyczny opiera się na precyzji w celu uzyskania ostrych wyników, każdy ruch może spowodować niewyraźne zdjęcia. Musisz dokładnie kontrolować swój oddech zgodnie z zaleceniami podczas zabiegu. Jeśli potrzebujesz obrazów części ciała, które nie znajdują się w okolicy klatki piersiowej, możesz czuć się swobodniej z oddechem, ale podczas skanowania będziesz musiał pozostać całkowicie nieruchomy.

Osoby z ciężką klaustrofobią nadal mogą wykonać rezonans magnetyczny. Zapytaj, czy otwarty rezonans magnetyczny jest dla ciebie dobrą opcją lub sprawdź, czy możesz użyć środka uspokajającego, aby pozostać wyciszonym i nieruchomym podczas skanowania. Właściwy skan będzie zależeć od tego, czego szuka lekarz. Twoje objawy i historia zdrowia poprowadzą lekarza do podjęcia najlepszej decyzji przy wyborze skanowania diagnostycznego.

Szczegóły dotyczące rezonansu znajdziesz na stronie https://www.medflow.pl/rezonans-magnetyczny/. Rezonans magnetyczny stanowi niski poziom ryzyka, ale nie jest to badanie dla wszystkich. Intensywne pole magnetyczne generowane podczas rezonansu magnetycznego może powodować problemy u osób z metalowymi implantami w ciele. Porozmawiaj z lekarzem, czy powinieneś mieć rezonans magnetyczny jeśli masz sztuczne stawy, wkładkę domaciczną, rozrusznik serca, implanty, klipsy do tętniaka, ciała obce w tkance, ciemne tatuaże.