Biotyna i jej wpływ na stan włosów

Biotyna to bardzo ważny składnik odpowiedzialny za proces metabolizmu węglowodanów oraz tłuszczów w ludzkim organizmie.

Jego odpowiednia ilość przekłada się na atrakcyjny wygląd paznokci, skóry oraz włosów. Wiele osób używa wobec biotyny określenia „witaminy piękna”. Jej inna nazwa to witamina H albo B7. Ten związek chemiczny ma bardzo duży i ważny wpływ na ludzki organizm. Oprócz metabolizmu węglowodanów i tłuszczów, odpowiada on za przemianę glukozy we krwi. Nic więc dziwnego, że wpływa on korzystnie na elastyczność włosów, twardość paznokci oraz odżywienie skóry.

Biotyna i jej wpływ na stan włosów

Co jeszcze warto wiedzieć o biotynie?

Niedobory tego składnika prowadzą do wielu różnych, poważnych objawów, takich jak wypadanie włosów, rozdwajanie paznokci, łupież, łuszczenie się skóry, przebarwienia na skórze oraz wiele innych mniej lub bardziej poważnych problemów z prawidłowym funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Niedobory biotyny mogą być skutkiem zaniedbań i nieprawidłowo zbilansowanej diety. Palenie papierosów czy też spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach również prowadzi do wypłukiwania tego składnika z organizmu.

Jeśli chodzi o wpływ witaminy B7 na włosy to należy pamiętać, że biotyna wspomaga proces wytwarzania keratyny, która stanowi podstawowy składnik wykorzystywany do budowy włosów. Niedobory doprowadzają do osłabienia cebulek włosów oraz do nieatrakcyjnego wyglądu kosmków. Dodatkowo biotyna reguluje pracę gruczołów łojowych, więc uzupełnianie jej poziomu jest bardzo ważne pod kątem walki z łuszczycą albo łupieżem.

Wpisując w wyszukiwarce hasło biotyna na włosy efekty można dowiedzieć się, że składnik ten pozytywnie działa na korzeń włosa oraz chroni głowę przed nadmiernym wypadaniem owłosienia. Włosy dzięki biotynie przestaną łamać się na końcach oraz będą rosły szybciej. Dobrą wiadomością, jest fakt, że biotynę można znaleźć w wielu produktach spożywczych oraz suplementach diety dostępnych powszechnie w sprzedaży.