W instalacjach podłóg laminowanych podkład jest cienkim, elastycznym arkuszem sprężystego materiału, który jest instalowany na podłożu w celu działania jako podstawa dla instalowanych paneli laminowanych lub płytek.
Podczas gdy podłoże stanowi fundamentowe podparcie pomieszczenia, podkład jest tym, co podtrzymuje sam materiał podłogowy, mający na celu wzmocnienie i ochronę podłogi.
Podkłady pod panele do różnych rodzajów podłoża
Podkład pod panele i inne podłogi pełni kilka funkcji, wyrównuje podłogę, amortyzuje deski laminowane, zmniejsza przenoszenie dźwięku i nieznacznie poprawia współczynnik R posadzki, czyli jej odporność na przenikanie ciepła. Właściwy dobór i montaż podkładu są ważne, ponieważ mogą one wpłynąć na to, jak podłoga laminowana będzie wyglądać, jak się po niej będzie chodziło i jak będzie się z czasem zużywać. Wybrany rodzaj podkładu powinien zależeć od otoczenia, rodzaju wybranej podłogi i osobistych potrzeb związanych z przestrzenią. Należy również upewnić się, że podkład i podłoże pod nim są równe i gładkie, aby uzyskać równomierne wykończenie podłogi laminowanej.
Podczas montażu na podłożu betonowym głównym problemem jest wilgoć. Beton to porowaty materiał, który może przesiąkać wodą i przedostać się na podłogę. Może to spowodować poluzowanie się kleju, wypaczenie desek podłogowych oraz rozwój pleśni. W przypadku podłoża betonowego będziesz potrzebować podkładu, który działa jak paroizolacja, aby zapobiec przenikaniu wilgoci do instalacji laminatu. Normalnym wyborem jest cienka piankowa podkładka wykonana z polietylenu lub polipropylenu, która dostępna jest w arkuszach.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo dobrać podkład, przeczytaj artykuł na stronie https://small-biznes.pl/jaki-podklad-pod-panele-i-podlogi-poznaj-zasady-wyboru/. Podczas układania podłóg laminowanych na podłożach ze sklejki lub płyt OSB zwykle stosuje się oddychającą piankę podkładową. W większości przypadków nie będziesz chciał stosować podkładu paroizolacyjnego, ponieważ drewno to naturalny materiał, który musi oddychać. Zainstalowanie na tym paroizolacji może spowodować uwięzienie wilgoci w materiale, co prowadzi do rozwoju pleśni lub wypaczenia materiału. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podłoga laminowana jest montowana w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, takich jak łazienka lub piwnica, gdzie podkład z barierą przeciwwilgociową jest dobrym pomysłem.
Inne ciekawe artykuły:
Zobacz też
-
Łóżko do sypialni o wymiarach 160×200 cm: Komfort i Styl na Szczytowym Poziomie
-
Rolety grodzisk mazowiecki – jakie są najpopularniejsze rodzaje rolet zewnętrznych dostępnych na rynku?
-
Nowoczesne schody na konstrukcji na jednej belce
-
Pojemne szafy z drewna do ogrodu
-
Prefabrykowane konstrukcje drewniane w nowoczesnym budownictwie