Złota biżuteria – w jaki sposób zadbać o jej blask i piękno

Złoto to jeden z najpiękniejszych kruszców na świecie zachwycający nie tylko swoim blaskiem, ale i wytrzymałością. Nic zatem dziwnego, że biżuteria wykonana ze złota jest wyjątkowo pożądaną ozdobą, którą chętnie noszą zarówno panie, jak i panowie. Niestety, z czasem może ona tracić swój blask i brudzić się, przez co zaczyna wyglądać nieelegancko i niechlujnie. Jak więc dbać o złotą biżuterię, by nie traciła swojego olśniewającego wyglądu? Jak czyścić tego typu wyroby jubilerskie? Podpowiadamy.

Dlaczego złota biżuteria traci swój blask?

Czyste złoto to materiał, który nigdy nie straci blasku i koloru. Należy jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju wyroby biżuteryjne nie są wykonywane jedynie ze złota, lecz ze stopów będących mieszanką tego kruszcu i innych metali, takich jak np. miedź. To właśnie te dodatki wpływają na zmianę koloru biżuterii i inne defekty, które pojawiają się na jej powierzchni wraz z upływem czasu. Duże znaczenie ma tu, zatem próba biżuterii, a raczej zawartość złota w stopie.

Wyroby ze złota próby 333 będą tymi, które zmienią kolor najszybciej. To samo będzie się działo z biżuterią srebrną pozłacaną. Znacznie lepiej zachowuje się złoto próby 585, który długo utrzymuje swój blask i kolor. Właśnie z tego powodu najlepiej jest postawić na biżuterię pochodzącą z renomowanych salonów, taką jak łańcuszki złote Łodzińscy, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania i odpowiednią zawartością złota w stopie.

Jak wyczyścić złotą biżuterię domowymi sposobami?

Jeżeli jesteśmy posiadaczami biżuterii, która straciła już swój blask, mamy kilka możliwości na przywrócenie jej dawnego wyglądu. W takich przypadkach warto zacząć od domowych sposobów na czyszczenie złota, wśród których znajdziemy następujące metody:

  • Roztwór sody oczyszczonej – wystarczy włożyć biżuterię do szklanki z ciepłą wodą i jedną łyżką sody oczyszczonej i odczekać 20 minut. Po upływie tego czasu biżuterię należy dokładnie wyczyścić suchą szczoteczką do zębów.

  • Sok z cytryny – sposób ten świetnie sprawdzi się w przypadku biżuterii z kamieniami, której nie należy zamaczać w roztworach oraz w przypadku przedmiotów pokrytych patyną. Sok z cytryny szybko i skutecznie usuwa zaciemnienia, wystarczy tylko pokropić nim biżuterię i wypolerować jej powierzchnię za pomocą miękkiej szmatki.

  • Pasta do zębów – to kolejny bardzo popularny sposób, jednak warto tutaj wiedzieć, że pasta nie powinna zawierać drobinek, które mogą zarysować biżuterię. Metoda ta wymaga również użycia miękkiej szczoteczki i wyjątkowej delikatności ruchów.

Jak są profesjonalne sposoby na czyszczenie złotej biżuterii?

Sklepy jubilerskie oferują dwa sposoby czyszczenia złotej biżuterii. Pierwszym z nich jest możliwość zakupu specjalistycznego preparatu czyszczącego, który jest w pełni bezpieczny dla złotej i delikatnej powierzchni wyrobów jubilerskich. Co więcej, płyn ten jest w stanie usunąć nawet najbardziej uporczywe plamy i zabrudzenia. Koszt takiego preparatu to od 20 do 60 złotych.

Innym sposobem na profesjonalne wyczyszczenie złotej biżuterii jest jej oddanie w ręce doświadczonego jubilera. Metoda ta jest najbezpieczniejsza i gwarantuje nam, że nasza biżuteria zostanie potraktowana w odpowiedni sposób, z zachowaniem wszelkich przejawów ostrożności.

Jak zachować piękno złotej biżuterii na dłużej?

Czyszczenie złotej biżuterii jest ważne, jednak jeszcze istotniejsze jest dbanie o to, by nie trzeba było jej czyścić tak często. Wyroby ze złota zachowają na dłużej swój blask, jeśli będziemy przestrzegać następujących zasad:

  1. Biżuterię należy zdejmować do wszelkich prac domowych.

  2. Wyroby ze złota należy przechowywać w oddzielnych torebkach lub specjalnych pudełeczkach.

  3. Nie powinno się nosić złotych pierścionków na sąsiadujących palcach.

  4. Należy chronić biżuterię przed kontaktem z perfumami, dezodorantami oraz lakierem do włosów

  5. Nie należy nosić zbyt ciężkich zawieszek na łańcuszkach z delikatnymi ogniwami.

  6. Biżuteria ze złota powinna być regularnie czyszczona i dokładnie osuszana.