W jaki sposób chronić uprawy rzepaku?

W przypadku wielu upraw występowanie chwastów jest niepożądane, rośliny, które dodatkowo występują w naszych uprawach mogą przyczynić się do zmniejszenia plonów.

Dlatego też warto zastanowić się w jaki sposób najskuteczniej możemy uchronić nasze uprawy. Obecnie możemy zastosować bardzo skuteczne herbicydy selektywne, są to środki które działają wybiórczo, niszcząc tylko określone typy roślin. Oczywiście możemy zakupić herbicydy, które bezpiecznie możemy stosować na różnego rodzaju uprawach, które pozbywają się różnych typów chwastów.

W jaki sposób chronić uprawy rzepaku?

Jak skutecznie stosować opryski w rzepaku?

Herbicydy stosujemy w formie oprysków, dobieramy odpowiednią dawkę w zależności od zaleceń producenta. Najczęściej wykorzystujemy opryskiwacz, podłączony do ciągnika, który wykonuje oprysk na całym areale. Warto zwrócić uwagę, iż oprysk aby był skuteczny powinien zostać wykonany w określonych warunkach. Nie zalecane jest wykonanie oprysków w czasie dużych wiatrów, czy też podczas upałów. W pierwszym przypadku oprysk może zostać zwiany na inne uprawy, gdzie mógłby wyrządzić szkody, Natomiast w przypadku zbyt wysokiej temperatury może wyparować nie przenosząc efektów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, iż opryski mogą zostać zmyte z liści do gleby przez deszcz, dlatego też jeżeli prognoza pogody wskazuje na możliwe opady, wówczas warto wstrzymać się z opryskiem na bardziej sprzyjające warunki.

W przypadku rzepaku możemy mieć do czynienia z wieloma chwastami, które często występują w różnych uprawach. Obecnie mamy do wyboru bardzo zaawansowane herbicydy selektywne które działają poprzez liście i łodygi, w tym przypadku możemy wykorzystać różne preparaty. Dzięki nim pozbędziemy się wszystkich chwastów dwuliściennych, warto zwrócić uwagę iż niekiedy opryski należy powtórzyć. Oczywiście możemy stosować je także doglebowo przed wzrostem rzepaku, wówczas oprysk ma charakter zapobiegawczy, który będzie opóźniał wzrost chwastów.

Innym zagrożeniem mogą być także owady takie jak słodyszek rzepakowy oraz chrząszcze może być ta chowacz brukwiaczek, który będzie składał jaja, z których wylęgają się larwy, które czynią duże spustoszenie w przypadku rzepaku. Jeżeli zauważymy, iż na naszym areale występują chwasty czy też zagnieździły się insekty, wówczas możemy poszukać odpowiednich środków zapobiegawczych. Na stronie https://miedzymiedzami.com/uprawy/rzepak znajdziemy ciekawe porady, które pozwolą nam na uzyskanie wysokich plonów rzepaku.